Urodziny dziecka.

     Urodziny – wyjątkowy dzień w życiu dziecka. Dzięki podkreślaniu, że to specjalny dzień, dziecko łatwiej go zapamięta. Wybranie tortu, założenie odświętnego ubrania i uroczysta atmosfera pozwalają poczuć dziecku przynależność do rodziny.
     Dzieci uwielbiają świąteczną atmosferę i chętnie angażują się w przygotowania. Postaraj się tak zorganizować prace, aby dziecko mogło choć w części zajęć Ci pomóc.
     Większość dzieci uważa swoje urodziny za najważniejszy dzień w roku, dlatego tak bardzo chce je uczcić. Organizacja przyjęcia dla dziecka może być kosztowna i stresująca, dlatego też poniżej opisałam podpowiedzi, co zrobić, aby jubilat, zaproszone dzieci, ale rownież i rodzice byli zadowoleni.
     Urodziny dla rodzica – to nie tylko ten jeden dzień, w którym wypada akurat data urodzin dziecka. Trzeba się do nich przygotować wcześniej.

     Wasze dziecko z pewnością często zadaje Wam pytanie: Gdzie będą moje urodziny? Kiedy mam dać zaproszenia na moje urodziny? Chcę mieć urodziny urządzone… (i tu wpisujemy dowolne miejsce wybrane przez dziecko)!
     Zabiegani i zajęci potakujemy dziecku, nie słuchając do końca tego, co ono mówi. To największy błąd, bo na nasze nieszczęście, dziecko zwykle doskonale pamięta, co mu przyrzekliśmy i będzie chciało to osiągnąć. Taka sytuacja może spowodować wiele nieprzyjemności.
Słuchajcie uważnie tego, co mówi dziecko, nigdy nie zgadzajcie się na coś, jeśli zdajecie sobie sprawę, że nie będziecie mogli tego zrealizować.

     Jeśli ze względu na finanse, wiecie, że nie będzie możliwe zorganizowanie przyjęcia w atrakcyjnej palcówce, specjalizującej się w organizacji tego typu imprez wytłumaczcie dziecku, że w tej chwili nie macie takich możliwości.
     Zaproponujcie urządzenie urodzin w domu, razem z najbliższą rodziną i/lub bliskimi znajomymi, którzy mają dzieci w podobnym wieku. Spędźcie dzień na wspólnej zabawie, a w jego trakcie pozwólcie dziecku decydować o różnych drobiazgach. Jubilat z pewnością to doceni, nawet jeśli początkowo nie będzie zachwycony.
     W przypadku podjęcia decyzji o organizacji urodzin dla swojej pociechy przez specjalistyczną firmę, wcale nie jest prościej. Chcecie, aby dziecko i jego goście byli zadowoleni z zabawy. Powstaje pytanie, gdzie? sala zabaw, urodziny w domu, McDonald`s czy firma urodzinowa? Oczywiście najpierw wypada zapytać samego jubilata, w jaki sposób chciałby spędzić swoje święto. Pociecha uparcie obstaje przy sali zabaw, wy jednak wolicie wynająć firmę, która zorganizuje uroczystość w domu, bo wtedy unikniecie wtedy kłopotu z wyliczoną liczbą gości.

     I to jest moment kiedy zwykle rodzice narzucają dziecku swoje zdanie – i dokonują decyzji wyboru miejsca, sami, zamiast dziecka. Nie zdziwcie się zatem, jeśli usłyszycie od rozgoryczonego dziecka wyrzuty w postaci zdania: Przecież to moje urodziny i ja chcę je obchodzić w …..! Godzenie się na ich pomysł urodzinowy, nie jest równoznaczne z przysłowiowym wchodzeniem malucha na głowę rodzica.
Chcecie uszczęśliwić dziecko? Dajcie mu swobodę wyboru, a jeśli jego decyzja po wszystkim, okaże się nie trafiona, będzie miało nauczkę i następnym razem przynajmniej wysłucha Waszych argumentów, aby móc samemu lepiej wybrać. Takie postępowanie uczy też dziecko odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji swoich wyborów.

     Jeśli z sukcesem udało wam się wybrać miejsce urodzin, w czasie trwania przyjęcia urodzinowego czyhają na Was kolejne pułapki.
     Bez względu na to gdzie organizowane są urodziny, nie zgadzajcie się na obecność obecność rodziców zaproszonych dzieci. Ten błąd tyczy się wszystkich rodziców, zarówno tych, których dziecko jest zapraszane i tych, których dziecko zaprasza. Może zepsuć urodziny dziecku, jak i zabawę uczestnikom, ale również utrudnić Wam organizację przyjęcia.
     Wystarczy, że rodzic będzie kilkakrotnie upominał dziecko, aby tak nie biegało, nie robiło czegoś lub było grzeczne. Takie uwagi zdezorganizują zabawę oraz zdeprymują dziecko, do którego są te słowa skierowane, ale również inne dzieci uczestniczące w zabawie.
     Czy taka nadopiekuńczość jest właściwa? Nie, przecież chodzi o to, aby dzieci wspanale się bawiły i chętnie brały udział w zabawach. Oczywiście nie może to oznaczać zupełnego braku kontroli dzieci, ale w tym celu wystarczą 2-3 osoby dorosłe (w zależności od ilości zaproszonych dzieci).

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8