Mądre zabawki, które sprawią radość dziecku.

   Znanym sposobem jest schowanie części zabawek, którymi dziecko się nie bawi i wyjęcie ich np. za 3 miesiące. Będą zupełnie jak nowe, a uśmiech radości dziecka z czegoś nowego – niezapomniany. Dobrym pomysłem jest umowa z sąsiadką, która ma dzieci w podobnym wieku i wymiana zabawek na jakiś czas. W ten sposób wszystkie dzieci będą miały radość z zabawy czymś nowym a my zaoszczędzimy pieniądze, bo niestety zabawki nie są tanie. Oczywiście trzeba omówić z dzieckiem ten temat, zwrócić uwagę, że to czyjaś własność i trzeba być bardziej ostrożnym przy zabawie. Jeśli zdarzy się, że coś zniszczymy, należy odkupić nowe lub uzgodnić sprawę z sąsiadką i kupić w zamian coś innego dla drugiego dziecka. Dobrze jest to omówić wspólnie razem z dziećmi przed dokonaniem wymiany.

   Dobrze, jeśli dziecko będzie umiało dzielić się swoimi rzeczami z innymi, ale nie należy zmuszać go do oddania czegoś, do czego jest bardzo przywiązane.

   Aby nauczyć dziecko wrażliwości na potrzeby innych, możemy poprosić dziecko, żeby wybrało zabawki do oddania dla innych dzieci, takich, które nie maja za dużo zabawek, bo są biedne, dla dzieci z domu dziecka lub dla jego najlepszego przyjaciela, po to, aby sprawić mu przyjemność, ponieważ np. zauważyliście, że bardzo podobała mu się jakaś rzecz.

   Dobrze jest kupować zabawkę z powodu wynikającego z potrzeby dziecka, a nie dla samego kupowania. Oczywiście są święta i uroczystości urodzin, kiedy dziecko otrzymuje dużo prezentów i nie zdąży nawet dokładniej ich obejrzeć i się nimi cieszyć, bo już rozpakowuje następny pakunek. Ale jak sobie z tym poradzić pisałam już wcześniej.

   Kiedy chcemy kupić dziecku zabawkę dajmy mu szansę na poznanie nowej zabawki, obserwujmy, rozmawiajmy o możliwościach wykorzystania w zabawie wybranej rzeczy i dopiero wtedy wspólnie zdecydujmy się na zakup. Taki wyczekany i wybrany własnoręcznie produkt, będzie z pewnością stanowił jedną z ulubionych zabawek, do których dziecko będzie wracało, za każdym razem czując satysfakcję z dokonanego wyboru.

   Dzięki wspólnym zakupom możemy lepiej poznać sposób myślenia dziecka, jego psychikę, umysł i sposób podejmowania decyzji, po prostu poznajemy je lepiej, a ono poznaje nas, docenia to, że mu zaufaliśmy i doceniliśmy to, że samodzielnie dokonał wyboru. Budujemy więzi emocjonalne będące podstawą w naszej przyszłej komunikacji z dzieckiem, uczymy się wspólnie rozwiązywać problemy i podejmować decyzje okazując sobie wzajemny szacunek i zrozumienie potrzeb.

Wybierajmy mądrze zabawki, dzięki temu mamy wpływ na rozwój naszego dziecka.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7