Mądre zabawki, które sprawią radość dziecku.

   Jak się okazuje, dobór odpowiedniej lalki dla dziecka poniżej trzech lat nie jest taki prosty. Sprawdź czy lalka, którą wam się podoba ma odpowiedni atest dla dzieci poniżej trzech lat. Powinna zostać wykonana z bezpiecznych materiałów, nie może mieć włosów, które dziecko mogłoby wyrwać i próbować zjeść, co może być bardzo niebezpieczne, wystających guzików lub małych elementów. Bezpieczne lale, to zwykle bobasy, bez włosków lub z naszytą czuprynką i wyhaftowaną buzią. Dobrze jeśli ma ubranka zdejmowalne i zapinane na rzepy, z którymi z łatwością poradzi sobie trzylatek. Dlatego tez w tym wieku, nie polecam zabawek zrobionych samodzielnie – zbyt dużo rzeczy mogłoby być potencjalnie niebezpiecznych.

   Zabawki militarne – to temat rzeka, wzbudzająca wiele kontrowersji i sprzecznych uczuć w rodzicach. Mają zarówno wiele przeciwników, jak i zwolenników. Przed narodzeniem swoich dzieci byłam zdecydowanie przeciwna tym zabawkom, ale jak się okazało życie zweryfikowało moje podejście. Nie kupowałam pistoletów, szabli i innych wojennych akcesorii, syn oglądał wyłącznie bajki bez przemocy i to mało. Jakież było moje zdumienie, gdy na wakacjach nad morzem, znalazł w lesie odpowiedni patyk, schował się za drzewem i rozpoczął akcję” „tu,tu,tu,tu”, zostałaś zabita, powinnaś już leżeć na ziemi. Na moje pytanie z kim się tak bawił, odpowiedział, że bawimy się tak w przedszkolu, ale Ciocia nie pozwala, więc musimy się ukrywać za drzewami.

   Poddałam się i potem już kupowałam mu takie zabawki, bo bardzo chciał je mieć. Oczywiście wcześniej przeprowadziliśmy wspólnie z mężem poważna rozmowę, żeby miał świadomość, że to tylko zabawa, że w prawdziwym życiu nie wolno nikogo krzywdzić, ani zabijać. Staraliśmy się przy okazji wpoić mu trochę wiedzy o patriotyzmie, tłumaczyliśmy, że żołnierze mają broń po to, żeby bronic naszego kraju, a nie żeby kogoś skrzywdzić. Tłumaczyliśmy, co oznacza pokój na świecie i jakie to jest ważne, co się dzieje jak kogoś skrzywdzimy. Okazało się, że niespodzianie w niedługim czasie z pomocą przyszło nam samo przedszkole, ponieważ z okazji rocznicy święta Odzyskania Niepodległości poruszane były te tematy i to dodatkowo umocniło w naszym dziecku pozytywne wartości.

   Dlaczego wiedziałam, że on rozumie? Po prostu mówił: Mamo pobawmy się na niby w wojnę, ja będę dzielnym obrońcą naszego kraju.

   Nawet jeśli zakażemy zabaw z bronią nasze dziecko i tak prawdopodobnie będzie się w to bawić, tyle że za naszymi plecami, a to chyba jeszcze gorzej, bo wtedy nie mamy na to wpływu. Na szczęście fascynacja tego typu zabawą dość szybko mija, bo dzieci z nich wyrastają i znajdują ciekawsze rzeczy do robienia.

Zabawki dla dzieci 5-6 letnich.

   W tym czasie dzieci zaczynają już interesować się tzw. mądrymi zabawkami, są bardzo twórcze. Budują domy z wyposażeniem, wręcz cale miasta, niezwykłe konstrukcje z klocków różnego rodzaju, często ruchome. Wspaniale sprawdzają się klocki lego city, konstruktor, kolejki Tomica, duże plastikowe klocki, z których można zbudować ogromne konstrukcje czy klocki magnetyczne.

   Mam tu przede wszystkim na myśli zabawki typowo twórcze i edukacyjne. Dziecko dużo rzeczy wykonuje samo, wystarczy o zachęcić i troszkę pomóc. Budowa domku dla ptaszków, hodowla kryształów, wylewanie gipsowych świeczników lub magnesów na lodówkę i ich samodzielne pomalowanie, robienie ozdób z okazji różnych świat, tzw. prace ręczne sprawiają wiele radości i satysfakcji.

   Dziewczynki uwielbiają układanie mozaik z koralików, puzzli, robienie własnej biżuterii, haftowanie czy nawet robienie na drutach lub szydełku, kochają koniki, kucyki i wszelkiej maści zwierzątka. Zabawa nimi może nie mieć końca.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7