Mądre zabawki, które sprawią radość dziecku.

   Około dziewiątego miesiąca dziecko uczy się wstawać na własnych nóżkach, dobrze wtedy wykorzystać jako miejsce zabawy i pierwszych prób wstawania łóżeczko ze szczebelkami. Dziecko chwytając je zaczyna wstawać oraz „sprężynować”, czyli po prostu zginać i prostować kolanka. W tym czasie można wykorzystać rożnego rodzaju chodziki, skoczki, ale trzeba mieć na uwadze, ze dziecko nie może przebywać w takim urządzeniu zbyt długo! Jego kręgosłup jest jeszcze bardzo słaby. Niektórzy lekarze wręcz zakazują używania takich zabawek. Ja jednak uważam, że wszystko można wykorzystać, ale oczywiście nie przesadzać z czasem spędzanym przez dziecko w tych zabawkach. Przecież nader często zdarza się tak, że trzymając dziecko pod paszkami często dziecko samo skacze na naszych kolanach w tym właśnie okresie.
W tym czasie ulubiona zabawa dziecka jest bawienie się w upuszczanie przedmiotu, dlatego uważaj co dajesz mu do rączki. Nader często boli nas kręgosłup od tej zabawy, bo przez jakiś czas nigdy mu się ona nie nudzi.

   Około 12 miesiąca życia dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Wspaniałymi zabawkami są wtedy różnego rodzaju zabawki do pchania, do odpychania się nóżkami i do ciągania na sznurku. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stabilnego stolika zabawkami, przy którym dziecko będzie mogło samodzielnie stać i uczyć się równowagi. Niezapomniane przeżycie dla dziecka w domu, to konik na biegunach, często staje się ulubioną w tym czasie zabawką, a na dworze bezpieczna huśtawka.

Zabawki dla dzieci powyżej 1 roku życia (1-2 lata).

   W tym okresie dziecko jest po prostu niesamowite, naśladuje wszystko co zobaczy lub usłyszy. Dorośli muszą naprawdę się strzec, aby nie popełnić przy dziecku jakiejś gafy, bo mogą być pewni, że w najmniej oczekiwanym momencie zauważone, nowe umiejętności zostaną wykorzystane. Ulubione zabawki dziecka, to takie które pozwalają na naśladowanie czynności dorosłych, czyli domek, telefon, kuchnia, odkurzacz, pralka czy żelazko. Oczywiście przedmiotami najbardziej pożądanymi jest pilot od telewizora i telefon komórkowy. Wystarczy chwila nieuwagi, a Twój zdolny maluszek już dzwoni lub ogląda tv. To zadziwiające, jak szybko dzieci uczą się obsługi urządzeń elektronicznych….

   To także doskonały moment na różnego rodzaju klocki, które umożliwiają doskonalenie zdolności manipulacyjnych rączek. Świetnie sprawdzają się klocki duplo, wg mojej oceny do po prostu rewelacyjna zabawka, nie znudziła się moim dzieciom i często wracały do zabawy nimi. Poza tym pozwalają na pobudzenie wyobraźni i zmysłu konstrukcyjnego. Świetne też są klocki, które można połączyć w pociąg, zbudować pojazd i klocki ze zwierzątkami. Dobrze jest zwrócić uwagę na zainteresowania dziecka, na to, jakie książeczki i bajki lubi najbardziej i wybrać klocki związane tematycznie z tym, do czego najczęściej wraca.

   W wieku 18 miesięcy rozpoczyna się okres, w którym wyobraźnia dziecka bardzo się rozwija i chętnie zaczyna odgrywać rożne sytuacje, które dostrzega w życiu. Ulubiona zabawa zaczyna się: Mamo, mamo, pobawmy się tak „na niby”, że jestem policjantem i gonimy złodzieja, idziemy do lekarza, nakarmimy kotka.
   Zabawy tematyczne maja ogromne znaczenie, dziecko 2 letnie mówi coraz lepiej, a w trakcie tych zabaw poszerza znajomość słownictwa, odkrywa uroki komunikacji werbalnej. Często w tym czasie buzia, po prostu się nie zamyka, dziecko ciągle chce rozmawiać i opowiadać wymyślone historie. Chętnie słucha Twoich powieści, czytania książeczek, słucha też bajeczek z płyt.

   W tym wieku ważne jest właśnie poświęcenie czasu na rozmowę z dzieckiem, czytanie oraz uważne słuchanie. To naprawdę ważne, czytajcie i jeszcze raz czytajcie, oglądajcie obrazki i opowiadajcie o nich. Będąc na spacerze opisuj co widzisz, zwracaj uwagę na ciekawe budynki, ludzi, piękne drzewo, śmieci w koszu. Wykorzystaj to do rozpoczęcia opowiadania.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7