Mądre zabawki, które sprawią radość dziecku.

   Małe zawieszki można zamocować na łańcuszku w poprzek lub wzdłuż (oczywiście zmieniając strony) łóżeczka. Co ważniejsze można je dowolnie zmieniać.

   Oczywiście można też puszczać dziecku muzykę z płyt. Można kupić takie specjalne dla dzieci lub po prostu wybrać ze swoich te, które się podobają dziecku.

   Najważniejsze zaś są dłuuugie rozmowy rodziców z dzieckiem, śpiewanie piosenek i kołysanek (nie ważne, że nie masz głosu, dziecko uwielbia słuchać jak mama lub tata śpiewa), mówienie rytmicznych wierszyków lub rymowanek.

   W trzecim miesiącu życia niemowlę uczy się chwytania, wtedy warto dawać mu do zabawy przedmioty, którymi może potrząsać, uderzać, które szeleszczą i wydają dźwięki. Należy zwrócić uwagę na to, żeby zabawki nie były zbyt duże, aby maluch mógł je podnieść jedną rączką. W pierwszym okresie lepiej kupować miękkie zabawki, ponieważ dziecko uczy się również machania, co często kończy się uderzeniem samego siebie w główkę. Jak już opanuje trudną sztukę koordynacji ruchu zabawką w rączce, wprowadzamy grzechotki z plastiku. Ponieważ jednak na tym etapie rozwoju dziecko poznaje wszystko językiem i dziąsłami, najczęściej wszystkie zabawki trafiają prędzej czy później do buzi. To ważne – zwracajcie uwagę na to, aby te pierwsze zabawki miały certyfikat CE, nie kupujcie zabawek z plastiku i pluszu dla dzieci powyżej 3 lat, może bowiem okazać się że dziecko wyskubie futerko i je zje, lub zliże farbę niezbyt dobrej jakości. Sprawdź sposób czyszczenia zabawki, plastikowe, nie stwarzają większych kłopotów, wystarczy je dobrze umyć, gorzej jeśli pluszowej zabawki nie można uprać z obawy, że się zniszczy. Najlepiej sprawdzić to na metce, której lepiej nie usuwać z zabawki, i to nie tylko ze względu na znajdujący się tam przepis prania, ale po prostu, metki są zwykle najbardziej interesującą częścią zabawki dla niemowlaka.

   W okresie od trzeciego do szóstego miesiąca życia wiele radości sprawią dziecku zabawki, w które niemowlę może uderzać i kopać. Świetnie jeśli przy tej czynności, zabawka wydaje dźwięki lub/i włączają się światełka.
   Ulubioną zabawką, długo zajmujące zabawą dziecko oraz wspomagającą ćwiczenia brzuszka są różnego rodzaju maty gimnastyczne i przyrządy gimnastyczna typu „Baby gym”, a w szczególności bezpieczne lusterko, które pewnie nie jeden raz zostanie ucałowane przez twoje dziecko.
Sprawdzą się tu też po prostu nasze dłonie – wystarczy położyć dziecko na pleckach i zagrać w „Łapki” lub w „Kosi, kosi łapci”.
Dla dziecka w tym czasie wielce interesujące są jego własne rączki i nóżki. bawi się nimi, ogląda je, łączy w środkowej linii ciała, i oczywiście wkłada do buzi. Wspaniałą, znaną chyba wszystkim zabawą jest „Sroczka kaszkę warzyła”.
Inną zabawa, która sprawi wiele radości zarówno dziecku, jak i dorosłemu, to zabawa w „a ku ku”, którą można modyfikować w zależności od stopnia rozwoju dziecka.

Zabawki dla siedzącego dziecka (6 – 12 miesięcy).

   W tym czasie niezbędne są zabawki, którymi można się bawić na siedząco, ponieważ jest to w chwili obecnej ulubiona pozycja dziecka. Można wykorzystać stare grzechotki, aby mogło przekładać je z raczki do rączki, stukać i grzechotać. W tym czasie wiele radości sprawią marakasy, tamburyn, bembenek, drewniany młotek i deska z plastikowymi „gwoździami” do przebijania. Warto kupić wieże do nakładania kółek, kubeczki do wkładania jeden w drugi. Najfajniejsze i tak okażą się pewnie garnki z kuchni i wszystko co można do nich wrzucić.
Niezbędne wręcz są rożnego rodzaju piłki, duże i małe. Przydadzą się drewniane klocki, pojemniki do wkładania i wyjmowania drobnych zabawek. Dobrze, jeśli przedmioty mają różne struktury, umożliwia to rozwijanie zmysłu dotyku. Pozwalaj dotykać dziecku rożne powierzchnie: gładkie, chropowate, szorstkie, miękkie, twarde, włochate, ciepłe i zimne.
   Warto układać zabawki nie tylko wokół dziecka, tak aby je miało w zasięgu rączek, ale też trochę dalej, w zasięgu wzroku, aby zachęcać dziecko do pierwszych prób raczkowania.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7