Mądre zabawki, które sprawią radość dziecku.

   Kupując zabawkę zwracamy uwagę na to, czy jest ładna, kolorowa, czy jest wytrzymała. Czasem sprawdzamy markę i certyfikaty. Często staramy się wybrać zabawkę edukacyjną, z dźwiękami, muzyką, wieloma możliwościami pracy manualnej dziecka, manipulacji i wielu możliwości konstrukcji, a nawet interaktywną, mówiącą w języku polskim lub innym.
   Niestety często jest tak, że kupujemy zabawkę „na wyrost”, a to nie jest wskazane, ponieważ może spowodować zniechęcenie dziecka do zabawy danym przedmiotem. Gdy się coś nie udaje kolejny raz, to nikt nie chce ponownie próbować, prawda? Tak też reaguje dziecko, jeśli zabawka nie jest dopasowana do jego wieku i umiejętności. Objawia się to krzykiem Maluszka, złością, a czasem rzucaniem zabawek.

Zabawki dla niemowlaka (0 – 6 miesięcy).

   Jestem zwolenniczką wczesnego stymulowania umiejętności dziecka. Wiele badań naukowych nad mózgiem niemowlęcia wskazuje na to, iż w tych pierwszych miesiącach życia dziecko może się wiele nauczyć. Co więcej, mądra praca z dzieckiem, poszerza jego zdolność percepcji i pojmowania złożonych zagadnień w przyszłości.

   Już po wyjściu ze szpitala, a nawet wcześniej, przygotowując pokój lub kącik z łóżeczkiem, warto go odpowiednio przygotować. Należy umożliwić dziecku rozwijanie zmysłu obserwacji, poprzez pokazanie interesujących dla niego rzeczy.

   Najczęściej wybierane zabawki to karuzelki nad łóżeczko, projektory lub książeczki dwustronne. Wybór tych produktów jest ogromny. Warto zwrócić uwagę na kolory, w tych pierwszych miesiącach życia dziecko skupia wzrok na mocnych, kontrastowych wzorach i kolorach, lubi proste geometryczne wzory. Podstawowe kolory, które najlepiej widzi maluszek to biały, czarny, czerwony. Później chętnie obserwuje inne mocne kolory: żółty, zielony, niebieski, im bardziej jaskrawe tym noworodek lepiej je widzi.

   Wzrok stymulują nie tylko kolory, ale i ruch, nowoczesne karuzelki mają wiele użytecznych funkcjonalności, obracają się nie tylko dookoła, ale dzięki unikalnej konstrukcji również przekręcają się mniejsze zabawki oraz przesuwają się koraliki na pałąkach, wydając przy tym wiele interesujących dźwięków. Maluszek uwielbia wprost słuchać muzyki, warto zatem zainwestować w karuzelkę, która ma kilka rodzajów muzyki, np. muzykę poważną, odgłosy natury oraz skoczne melodie. W zależności od potrzeby i nastroju dziecka puszczamy odpowiednią muzykę relaksującą, uspakajającą lub zabawna. Dodatkowym atutem jest światełko w karuzeli lub karuzela z projektorem.

   Sam projektor jest również bardzo przydatnym urządzeniem, nie tylko dla maluszka ale i starszego dziecka. Zwykle jest kilka możliwości wyświetlanych przez projektor wzorów na ścianie lub suficie, często z ulubionymi postaciami z bajek. Ma kilka trybów pracy, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb dziecka. Często to cztery zabawki w jednym: projektor, uspokajacz, pozytywka i lampka nocna.

   Książeczka dwustronna to prosa zabawka, dająca jednak wiele radości dziecku. Zwykle z jednej strony przedstawione są proste wzory geometryczne, duże buźki w podstawowych, najlepiej widocznych dla noworodka, kolorach: białym, czarnym i czerwonym. Zaś z drugiej strony proste, ciekawe wielobarwne obrazki.
   Ale, aby stymulować dziecko można też posłużyć prostymi sposobami. Wystarczy na łóżeczku przymocować wydrukowane przez siebie obrazki i zmieniać je co jakiś czas. Na początku wielce interesujące będą biało-czarne pionowe i poziome paski lub coś w rodzaju labiryntu. To niesamowite, jak długo maluszek może koncentrować się na takich prostych malunkach. Potem można dodać namalowane twarze, bez wielu szczegółów, a potem nawet większe zdjęcia. Przydatne są te portretowe, szczególnie mamy i taty.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7